تبلیغات
هنر ، عشق ، زندگی - آموزش عکاسی
 
چهارشنبه 17 شهریور 1389 :: نویسنده : علی رحمانی
 

آشنایی با ISO و حساسیت بالا

عكاسی با ISO بالا به شما كمك می كند در نور كم تا حد ممكن از تار شدن تصویر جلوگیری كنید. این خاصیت معمولاً به شما اجازه می دهد بدون فلاش عكس هایی بگیرید كه طبیعی تر به نظر می رسند.

اگرچه در دوربین ههای دیجیتال معمولی كه سنسورهای كوچكی دارند. با افزایش ISO از 100 كیفیت تصویر هم افت می كند. حقیقت این است كه هر چه ISO بیشتر باشد نویز تصویر هم بیشتر است.

همانطور كه ذكر شد با چند استثنا فقط دوربین هایDigital Single Reflex) DSR) با ISO بالا می توانند عكس های واضحی بگیرند.

بهینه سازی سنسورها

كارخانه های سازنده در حال انجام بهینه سازی هایی بر روی سنسورها هستند. یكی از این كمپانی ها Fojifilm است كه با تولید سنسورهای Super CCD به موفقیت هایی در این زمینه دست پیدا كرده است. البته همه دوربینهای ساخت كمپانی Fojifilm دارای این تكنولوژی نیستند. سنسورهای Super CCD نور بیشتری را با نویز الكتریكی كمتر می بینند. به طوریكه عكس های با ISO 400 شفافتر می شوند. و حتی عكس هایی كه با 800ــ ISO با این دوربین ها گرفته شده اند قابل قبول و قابل استفاده هستند. و عكس هایی كه 1600ــISO گرفته شده اند دارای نویز هستند ولی جزئیات كمی از تصویر از بین می رود.

مشكلات استفاده از مود حساسیت بالا

بعضی از دوربینهای یك مود برای حساسیت بالا دارند كه در نور كم فعال می شود. این مود یا وضعیت با توجه به نور به طور اتومات ISO بالاتر را انتخاب می كنند. در بعضی از دوربین های دیجیتال زمانیكه ISO بالا را انتخاب می كنید به طور اتومات رزولوشن عكس را كاهش می دهد. مثلاً اگر دوربین شما 6 مگاپیكسل باشد با ISO بالا ممكن است رزولوشن عكس 3 مگاپیكسل شود.

كاهش نویز و ISO بالا

دوربین های دیجیتال برای اصلاح نویز از یك نرم افزار كاهش نویز یا Noise Reduction استفاده می كنند. ولی این خاصیت می تواند كمی تصویر را تار كند. به این ترتیب شما جزئیات ریز عكس را از دست می دهید و لكه های رنگی در تصویر شما ظاهر می شود. هر چه ISO را بالاتر ببرید سیستم كاهش نویز فعالتر می شود و در نتیجه لكه های بیشتر و جزئیات كمتر در عكس خواهید داشت.

حال چگونه از ISO بالا استفاده كنم.

اگر دوربین دیجیتالی دارید كه به راحتی می توان آنرا ثابت نگه داشت تا حد امكان از ISO بالا استفاده نكنید. برای یك عكس مهم كه باید در نور كم گرفته شود از ISO پایین و سه پایه برای دوربین خود استفاده كنید.

زمانیكه در نور كم عكاسی می كنید بهتر است ISO را خود انتخاب كنید تا اینكه اجازه دهید دوربین مقدار ISO را برای شما انتخاب كند. دوربین خود را با بالاترین ISO ها امتحان كنید، تا بیشترین ISO موررد قبول شما مشخص شود.


آشنایی با زوم دوربینها

زوم یا بزرگنمایی یك ویژگی برای دوربین هاست كه با فاصله كانونی مشخص می شود. فاصله كانونی به فاصله بین لنز و سنسور یا فیلم دوربین گفته می شود. هر چه فاصله كانونی بیشتر باشد توانایی آن در گرفتن یك عكس واضح و بزرگ از فاصله دور بیشتر است.دوربین های قدیمی كه از فیلم عكاسی استفاده می كردند فقط زوم اپتیكال داشتند ولی امروزه دوربینهای دیجیتال ممكن است هم زوم اپتیكال و هم زوم دیجیتال داشته باشند.

زوم اپتیكال بسیار برتر از زوم دیجیتال است. با استفاده از زوم اپتیكال همانند دوربین های سنتی دوربین دارای یك لنز است كه مانند تلسكوپ می تواند قسمتی از تصویر را كه مورد نظر شماست برای شما بزرگنمایی كند و سوژه عكاسی را برای شما بزرگتر می كند. دوربین های دیجیتال با توانایی زوم متفاوتی در بازار یافت می شوند. اگر شما مشتاق عكاسی  هستید تمایل به گرفتن عكسهای با كیفیت بالا از دور دارید. قبل از انتخاب دوربین به قدرت زوم اپتیكال آن به اندازه كافی دقت كنید تا مطمئن شوید نیاز شما را برآورده می كند.

زوم دیجیتال خیلی مؤثر نیست. بعلاوه استفاده از این نوع زوم بدون دانستن چگونگی عملكرد آن می تواند منجر به عكسهای مأیوس كننده ای شود. زوم دیجیتال مانند این است كه قسمتی از عكس را در یك برنامه ویرایش عكس مانند فتوشاپ از آن جدا كنید(یا از دستور corp استفاده كنید.) كه این عمل سبب كاهش كیفیت و رزولوشن تصویر می شود و عكس شما دانه دانه یا مات می شود.

شاید فكر كنید پس چرا كمپانی های ساخت دوربین های دیجیتال این قدر بر روی زوم دیجیتال و قدرت آن تبلیغ می كنند و این قابلیت را به دوربین اضافه می كنند؟ پاسخ ساده است برای اینكه در بازار رقابت محصول خود را بهتر از محصول رقیب نشان دهند و تجربه نشان داده كه موفق هم شده اند.

نكاتی درباره عكاسی از چهره افراد

در این مقاله نكاتی در مورد عكاسی از چهره بیان می شود كه به شما در گرفتن عكس های زیباترین و قرار گرفتن در موقعیت درست و توجه به نور و ... موارد دیگر كمك می كند.

نور

بدترین نوع نور همان نوری است كه از روبرو مستقیماً به صورت فرد می تابد مانند نوری كه از فلاش دوربین می تابد. به هر حال از هر وسیله ای كه به عنوان منبع نور استفاده می كنید یك چیز را فراموش نكنید نور باید از پهلو بتابد و نه از روبرو یا از جاییكه دوربین قرار دارد.

نقطه ایده آل برای منبع اصلی نور جایی است كه نسبت به دوربین با زاویه 45 درجه  قرار گرفته باشد. هر چه از زاویه از 45 بیشتر شود سایه ها بیشتر می شوند و اگر بخواهید این سایه ها را بیشتر كنید می توانید زاویه تابش نور نسبت به دوربین را به 90 درجه نزدیك نمایید. همین حالت برای زوایای عمودی هم صدق می كند بهتر است زاویه منبع تابش 45 نسبت به سطح افق باشد و از بالا بتابد و در صورتیكه احتیاج به خلق سایه داشتید می توانید این زاویه را به دلخواه خود تغییر دهید.

شما می توانید از یك یا سه یا حتی تعداد بیشتری منبع نور استفاده كنید مثلاً یكی سمت راست یكی سمت چپ و یك منبع نور هم در بالا قرار داشته باشد برای تنظیم شدت نور و سایه ها می توانید به سادگی آنها را دور و نزدیك كنید. اگر یك منبع نور دارید می توانید از دیوار سفید خانه خود یا صفحه های كاغذی سفید رنگ بزرگ برای بازتاب نور در سمت دیگر استفاده كنید. حال می توانید شخصی را كه سوژه عكاسی است بین آن دیوار و منبع نور قرار دهید. دیوار سفید رنگ شما نور منبع را از سمت دیگر به چهره فرد منعكس می كند.

موقعیت دوربین

برای موقعیت دوربین نمی توان مانند موقعیت نور یك زاویه مشخص تعیین كرد چون موقعیت دوربین با توجه به احساسی كه چهره فرد قرار است در عكس بیان كند فرق می كند. یكی از اولین زوایایی كه هر عكاسی ممكن است انتخاب كند این است كه شخص رو به نور بنشیند و سر خود را كمی به سمت دوربین بچرخاند.

قیافه های مختلف هر كدام یك زاویه خاص دارند كه در آن وضعیت می توان بهترین عكس را از آنها گرفت بعضی ها از روبرو و بعضی ها كمی زاویه احتیاج دارند گاهی باید كمی بدن افراد را بچرخانید، اما فراموش نكنید كه باید به سرعت عكس خود را بگیرید تا بهترین موقعیت را از دست ندهید.

در عكاسی از كودكان سعی كنید دوربین را در سطح چشمان آنها قرار دهید.

نكته دیگر اینكه سعی كنید به عنوان عكاس در موقعیتی قرار گیرید كه پشت زمینه خیلی واضح نباشد تا تمركز بیننده را روی چیزی غیر از سوژه اصلی به هم بزند. و در ضمن از زیبایی عكس بكاهد.

كادر را پر كنید.

و كلام آخر اینكه زمانیكه از چهره اشخاص عكاسی می كنید سعی كنید قسمت زیادی از كادر عكس را چهره فرد پر كند به اندازه كافی زوم كنید و به اندازه كافی نزدیك شوید. و می توانید بعد از عكاسی قسمتی از تصویر خود را برش بزنید كه چهره فرد در آن وجود دارد. توجه داشته باشید سر فردی كه از او عكس می گیرید نزدیك بالای كادر عكس باشد.

عكاسی از طلوع و غروب آفتاب

طلوع و غروب آفتاب یكی از دراماتیك ترین صحنه هایی است  كه طبیعت به ما هدیه كرده است. به همین دلیل بیشتر عكاسان چه حرفه ای و چه آماتور علاقه خاصی به عكاسی از غروب آفتاب نشان می دهند لذا بر آن شدیم تا در این مقاله از مقالات آموزش عكاسی یاد بگیر دات كام نكاتی را برای گرفتن عكس های زیبا از طلوع یا غروب آفتاب بیان كنیم.

خط افق

- خط افق را در مركز تصویر قرار ندهید

- سعی كنید خط افق را در فاصله یك سوم از پایین تصویر قرار دهید و اجازه دهید آسمان در تصویر شما خود نمایی كند.

- خط افق را همینطور پایین تر بیاورید و اجازه دهید تغییر رنگ ها در آسمان به چشم بخورد.

 

درخشش را كم كنید

هنگام عكاسی از طلوع یا غروب آفتاب معمولاً خورشید درخشندگی زیادی نسبت به كل تصویر دارد با استفاده از روش های زیر این درخشش را كم كنید:

- با استفاده از دست خود می توانید جلوی نور را بگیرید. (مثلاً دست خود را بالای دوربین قرار دهید.)

- یك سایبان یا یا یك سطح صاف بالای دوربین بهتر از دست شما عمل می كند.

- پدیده های طبیعت مانند درختان می توانند سایبان مناسبی برای دوربین شما باشند. حتی دیده شدن شاخ و برگ ها در عكس می تواند آنرا زیباتر كند.

- یك هود لنز در شرایط مختلف و وقتی كه سایبان ندارید بسیار مفید است. البته این هود بر روی دوربین های آماتور قابل نصب نیست.

 

با تنظیم دوربین از قابلیت های آن استفاده كنید

- در بعضی از دوربین ها یك مود Sunset وجود دارد می توانید آنرا فعال كنید. در این حالت دوربین به صورت خودكار بهترین فوكاس و دهانه لنز را انتخاب می كند، تا برای شرایط نوری محل مناسب باشد. و در این حالت تنظیمات سفیدی ( WB ) به گونه ای تغییر می یابد كه رنگ ها به سمت رنگ های گرم تر تغییر یابد.

- اگر در تصویر خود جلوی صحنه غروب تصویر دیگری دارید ( جلو زمینه یا پیش زمینه ) از مود Night Scene استفاده كنید. تا تصویر آن واضح تر شود.

- مود Night Scene به خصوص برای عكاسی از افراد در طلوع یا غروب آفتاب در پشت زمینه مناسب است در این حالت باید از سه پایه استفاده كنید یا دوربین را روی یك سطح ثابت قرار دهید. در غیر این صورت تصویر شما مات خواهد شد.

-  یكی از زیباترین عكس هایی كه در هنگام عكاسی از طلوع یا غروب آفتاب می توانید خلق كنید به كمك فن آوری پاناروما امكان پذیر است، كه امروزه اكثر دوربین های دیجیتال این قابلیت را دارند.

 

سیاهی اضافه كنید.

برای اینكه عكس شما جلب توجه بیشتری بكند باید به صحنه خود عمق و پرسپكتیو بیشتری بدهید، فلاش دوربین را خاموش كنید. و در زمینه عكس خود سایه هایی ایجاد كنید.

برای این منظور از چیزهایی مانند:

اشخاص تخته سنگ ها
كوه ها و تپه ها بوته ها و درختان
حیوانات قایق ها یا هر وسیله دریانوردی

می توانید استفاده كنید.

 

لنز خود را تمیز كنید.

ذرات گرد غبار، لكه های دست یا هر ذره خارجی می تواند مقدار زیادی انحراف نور و مات شدگی در تصویر غروب آفتاب بوجود آورد. و هنگامی كه تنظیمات خودكار دوربین فعال است دوربین به اشتباه می افتد و مثلاً دهانه لنز بازتر می شود. كه در تصویر نهایی تاثیر نامطلوب دارد. بنابراین باید لنز دوربین شما تمیز باشد.

 

زمان را از دست ندهید.

زود شروع كنید:

- برای عكاسی از هر صحنه باید چند عكس آزمایشی بگیرید تا تنظیمات لازم اعمال شود.

- باید فرصت داشته باشید تا بهترین نقاط را برای استقرار دوربین شناسایی كنید.

- زمان كافی برای آماده كردن سه پایه و محل استقرار دوربین را آماده كنید.

- می توانید در گوشه ای دنج بنشینید و افراد عابر و حیوانات را در زمان مناسب در عكس خود بگنجانید.

بیشتر صبر كنید:

- رنگ آسمان لحظه به لحظه تغییر می كند پس عجله نكنید. بنشینید و بهترین لحظه ها را شكار كنید.

- اگر دوربین شما دارای تایمر خودكار است می توانید از آن استفاده كنید. تا هر 30 ثانیه یا هر یك دقیقه یك عكس بگیرید تا اینكه صحنه طلوع یا غروب تمام شود.

 

وضعیت هوا را بررسی كنید.

وقتی كه از طلوع یا غروب آفتاب عكس می گیرید وضعیت آب و هوا بسیار مهم است.

- روزها و شب های بدون ابر صحنه طلوع یا غروب پر رنگی برای شما خلق می كند.

- آسمانی كه پر از ابر های پراكنده باشد یك تصویر با پشت زمینه تماشایی خلق می كند.

- هر فصلی شرایط و موقعیت های خاص خود را برای عكاسی دارد بنابراین فرصت عكاسی از طلوع یا غروب آفتاب در فصول مختلف را از دست ندهید.

 

روی تصویر خود تنظیمات لازم را انجام دهید.

مطمئن باشید با پشتكار و تمرین و صرف زمان بیشتر می توانید عكس های زیبایی از طلوع یا غروب آفتاب بگیرید ولی حتی بعد از اینكه در گرفتن این عكس ها حرفه ای شدید كار تمام نشده است. و هنوز می توانید به عكس خود جلوه بیشتری بدهید. عكس ها را روی كامپیوتر بریزید و با نرم افزار های ویرایش تصویر مانند فتو شاپ و ... تنظیماتی مانند میزان كردن خط افق،  اعمال فیلتر های مختلف و... را انجام دهید.

نویسنده: علی یزدی مقدم

نوع مطلب : عکاسی، 
برچسب ها :
هنر ، عشق ، زندگی
ذهن خود را از نتوانستن ها خالی كن ( سامویل جانسون)
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : علی رحمانی
نویسندگان
نظرسنجی
کدام یک را می پسندید؟


آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

اس ام اس

كد تقویم

Best Cod Music

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جستجوگر گوگل

جاوا اسكریپتساعت فلش

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جستجوگر گوگل

جاوا اسكریپت