تبلیغات
هنر ، عشق ، زندگی - آموزش عکاسی
 
چهارشنبه 17 شهریور 1389 :: نویسنده : علی رحمانی

نكاتی در عكاسی برای آماتورها 

قبل از اینكه وارد دنیای عكاسی شوید باید بدانید نكاتی آموزنده و مفید در زمینه عكاسی وجود دارد كه به خلق یك عكس خوب كمك بسیار می كند. و بهتر است یك عكاس آماتور این نكات را به عنوان پایه بشناسد و یك عكاس حرفه ای آنها را همیشه در ذهن داشته باشد.

 

برای عكس خود یك موضوع یا پیام انتخاب كنید.

اگر در عكس شما هیچ سوژه برجسته و واضحی وجود نداشته باشد یا این عكس حاوی پیامی نباشد احتمالاً عكس جالبی نخواهد بود.

 

چیزهای اضافی را حذف كنید.

زواید را حذف كنید، به خصوص اگر از ارزش عكس شما كاسته می شود. نه تنها باید بدانید چه چیزهایی را در عكس بگنجانید بلكه باید بدانید چه چیزهایی را نباید در عكس خود بگنجانید. همیشه بدنبال یك پشت زمینه ساده باشید و تعادل را حفظ كنید.

در این عكس دست زنی كه در پایین تصویر مشاهده می كنید و پیراهن های رنگ و وارنگ زرد و آبی در پشت زمینه عناصری هستند كه سبب به هم خوردن تمركز بیننده بر موضوع اصلی می شوند. در این عكس می توان چند لحظه صبر كرد تا آن زن دست خود را عقب بكشد و افرادی كه در پشت زمینه قرار گرفته اند نیز با چند قدم جابجایی عكاس از تصویر حذف می شوند و در این حالت عكس شما بهتر خواهد بود.

 

از زوم كردن و نزدیك شدن نترسید

اشتباهی كه بیشتر عكاسان آماتور مرتكب می شوند این است كه عكس های آنها از فاصله خیلی دوری گرفته شده است. و در تصویر نسبت محیط به موضوع آنقدر زیاد می شود كه نمی تواند پیام خود را القا كند. سعی كنید عكس را به اندازه كافی از سوژه پر كنید و از پشت زمینه شلوغ پرهیز كنید. تا عكس ساده و قابل فهم باشد.

 

موضوعات خود را در مركز تصویر قرار ندهید.

همانطور كه در مقالات قبلی آموزش عكاسی «یاد بگیر دات كام» بارها ذكر شده است. سعی كنید موضوع عكاسی خود را در مركز تصویر قرار ندهید. بهتر است از قانون یك سوم استفاده كنید. فرض كنید تصویر شما به سه قسمت تقسیم شده است چه از نظر عمودی و چه از نظر افقی آنگاه موضوع خود را روی یا نزدیك یكی از این خطوط قرار دهید. این قانون را قانون یك سوم می نامند. البته سعی كنید خلاقیت خود را حفظ كنید و از این قانون تابعیت محض نداشته باشید. به خاطر داشته باشید برای انسان و حیوان وقتی كه روی سر آنها زوم می كنید بینندگان بیشتر به چشم آن انسان یا حیوان توجه می كنند بنابراین در این گونه مواقع قانون یك سوم بر مو قعیت چشم ها اعمال می شود.           

    

 

از سطح دوربین خود مطمئن شوید.

اگر سطح افق در عكس شما زاویه دار شود از ارزش عكس شما كاسته خواهد شد. ممكن است هنگام عكاسی دقت زیادی برای تنظیم سطح نداشته باشید اما مشكلی نیست با نرم افزارهای ویرایش عكس مانند فتوشاپ می توان به راحتی سطح را تصحیح كرد. اما بهتر است تمرین كنید تا همیشه دوربین را افقی نگه دارید.    

          

 

چشم ها بسیار اهمیت دارند.

چشم ها بازگوی داستان هستند. وقتی كه از انسان یا حیوان عكس می گیرید هر چیزی ممكن است از نظر پنهان باشد ولی چشم ها باید آشكارا قابل دیدن باشند. و كیفیت تصویر چشم باید بالا باشد آنوقت است كه تأثیر شگفت انگیز چشمها را در عكس های خود خواهید دید.

 

فاصله را برای فلاش تخمین بزنید.

بهترین فلاشها در فواصل بیش از 10 متر تأثیری ندارند. برای فواصل دور در نور كم به جای استفاده از فلاش میزان exposure دوربین خود را افزایش دهید و از یك سه پایه استفاده كنید. و اگر لازم است از ISO بالاتر استفاده كنید.

اگر از چند نفر با فلاش عكس می گیرد بدانید كه چهره افرادی كه به دوربین نزدیكتر هستند روشنتر و چهره افرادی كه از دوربین دورترند تیره تر است بنابراین سعی كنید فاصله افراد با دوربین یكسان و به اندازه كافی نزدیك باشد.

 

حركت كنید

در هنگام عكاسی خود یا موضوع عكاسی را آنقدر حركت دهید تا موضوع شما در پشت زمینه خودنمایی كند یا به عبارت دیگر موضوع و پشت زمینه هم رنگ نباشند.

تشخیص چهره در دوربین های دیجیتال

امروزه بیشتر دوربین های دیجیتال دارای قابلیتی هستند به نام تشخیص چهره یا Face recognition. این ویژگی به دوربین كمك می كند تا چهره افراد را در تصویر شناسایی كند و به طور اتومات بر روی چهره فرد زوم كند، قدرت فلاش را تنظیم كند و حتی میزان نور ورودی به دوربین را تنظیم كند تا از تار شدن، درخشندگی زیادی و تیره شدن چهره افراد در تصویر جلوگیری كند. به عبارت دیگر با این تكنولوژی كلیه پارامتر های دوربین به گونه ای تنظیم می شود تا تصویر افراد واضح و شفاف در عكس ظاهر شود.

این تكنولوژی زمانیكه در صحنه عكاسی تعداد زیادی اشیاء مختلف یا افراد زیادی وجود دارد یا زمانیكه فرد دور از دوربین قرار دارد یا زمانیكه شخص در حال حركت به سمت دوربین است بسیار مفید است. حتی اگر فرد در حال حركت باشد دوربین بر روی او زوم می كند و میزان نور ورودی را به صورت خودكار تنظیم می كند.

بعضی از دوربین های دیجیتال یك قابلیت ردیابی هم دارند به طوریكه عكاس می تواند اولویت را به یك چهره خاص بدهد. این ویژگی برای عكاسی در اماكن پر ازدحام و شلوغ مانند مدارس و ... بسیار كارآمد است.

روبروی دوربین بایستید.

صورت فرد باید روبروی دوربین قرار گیرد تا سیستم تشخیص چهره بتواند بهتر كار خود را انجام دهد. این سیستم در نور مناسب بهترین كارایی را دارد.

این تكنولوژی پایه سخت افزاری دارد. هر چند از نظر نرم افزاری هم بر روی آن بسیار كار شده است بنابراین معمولاً از زوم دستی و انجام تنظیمات بوسیله عكاس بسیار سریعتر است.

حداقل ویژگیهای یك دوربین دیجیتال

حتی اگر شما یك عكاس حرفه ای نباشید، برای عكاسی آماتور احتیاج به دوربینی دارید كه دارای حداقل ویژگیهایی باشد. با توجه به اینكه در بازار دوربین های مختلفی با قابلیت های گوناگون یافت می شود انتخاب یك دوربین متناسب با نیاز  كار بدون داشتن یك سری اطلاعات در مورد دوربین های دیجیتال كار ساده ای نیست. در اینجا سعی شده است. كمترین امكاناتی كه برای عكاسی دیجیتال لازم است را خدمتتان ارائه كنیم. البته شما می توانید با توجه به نیاز خود در هر مورد از قابلیت های بالاتری استفاده كنید.

ــ مگا پیكسل: كه به رزولوشن یا كیفیت عكس شما از نظر جزئیات بستگی دارد و باید به اندازه ای باشد كه برای پرینت عكس كافی باشد. اگر به این عامل توجه نشود نمی توانید از عكسهای با ابعاد بزرگ پرینت بگیرید یا قسمتی از عكس را پرینت بگیرید. حداقل مگاپیكسل برای هر پرینت با كیفیت و ابعاد بزرگ 6 مگاپیكسل است كه البته این ویژگی در دوربینهای امروزی به سرعت در حال پیشرفت است.

ــ ویژگیهای خودكار (اتومات): از قبیل auto white balance, auto exposure, auto focus

ــ زوم اپتیكال 3xــ 4x: دوربینی كه فقط زوم دیجیتال دارد نخرید امروزه اكثر دوربینها زوم اپتیكال دارند. توجه داشته باشید كه زوم دیجیتال كاربرد چندانی ندارد.

ــ مانیتور LCD: مانیتور LCD یكی از ملزومات دوربین های دیجیتال امروزی است و این مانیتورها مرتباً در حال بهینه سازی بوده اند ولی هنوز دوربینهایی  هستند كه تصویر مانیتور آنها در نور روز قابل رویت نیست. و البته هر چه ابعاد مانیتور LCD بیشتر باشد بهتر می توانید عكس های خود را بررسی كنید و در صورت لزوم عكس مجدد بگیرید.

ــ فشرده سازی (compression): فشرده سازی روشی برای كاهش حجم فایل یك عكس دیجیتال است. دوربین شما باید قابلیت تنظیم كیفیت و فشرده سازی عكسها را داشته باشد.

ــ مودماكرو: برای عكاسی از فاصله كم به این ویژگی احتیاج دارید. از جمله استفاده های آن می توان به عكاسی از گل ها و حشرات و ... اشاره كرد.

ــ فلاش اتومات: در این حالت زمانیكه نور كافی  نیست به طور اتومات فلاش روشن می شود. اگر به عكاسی با فلاش زیاد احتیاج پیدا می كنید بهتر است دوربینی بخرید كه فلاش خارجی بر روی آن قابل نصب باشد. یا حداقل بتوان زاویه فلاش را تنظیم كرد. این ویژگی برای عكاسی از فاصله كم بسیار مفید خواهد بود.

ــ لامپ كمكی زوم: عبارت است از یك نور infrared یا قابل دیدن كه به دوربین كمك می كند فاصله تا موضوع را تشخیص داده و از تار شدن سوژه در نور كم جلوگیری كند.

ــ حافظه قابل تعویض: دوربین شما باید از حافظه حداقل 1 گیگابایت پشتیبانی كند و حافظه آن در بازار یافت شود.

عكاسی دیجیتال از نور تا رم

فرآیندعكاسی دیجیتال عبارتست از ثبت اثر نور بوسیله دوربین عكاسی تا تصویر مورد نظرحاصل شود. حال این عكس باید به گونه ای در دوربین نگهداری شود تا بتوان در آینده از آن استفاده كرد. این عمل بوسیله سنسورهای تصویری دوربین، كامپیوتر پروسس تصویر و رم انجام می گیرد.

در دوربین های آنالوگ قدیمی یك فیلم شیمیایی وجود داشت كه در هنگام عكاسی نسبت به انرژی نور واكنش نشان می داد. تا تصویر نهایی را باظاهر كردن فیلم بدست آورد. ولی در دوربین های دیجیتال امروزی اینگونه نیست.

در دوربین های دیجیتال نورها بر روی یك تكه فیلم جمع آوری نمی شوند، بلكه آنچه از لنز می گذرد به سنسورهای حساس به نور برخورد می كند این سنسورها  انرژی نور را به انرژی الكتریكی تبدیل می كنند.

 

سنسور تصویر

 سنسور تصویر در حقیقت یك چیپ الكترونیكی است كه بر روی یك برد در داخل دوربین نصب شده است. سطح این چیپ از میلیونها چشم كوچك پوشانده شده است، هر كدام از آنها مقدار معینی نور را ثبت می كنند. و یك پیكسل را می سازند. به كمك علم نوین الكترونیك اطلاعات مربوط به این میلیونها نقطه به یك تصویر دیجیتال تبدیل می شود.

 

اطلاعات حاصل از هر باز و بست لنز در پروسسور تصویر پردازش می شوند. این همان جایی است كه تصاویر به فایلهای دیجیتال تبدیل می شوند. و در نهایت این فایلها در حافظه دوربین ذخیره می شوند.

اكنون تصاویر شما دیجیتال هستند یعنی می توانید آنها را بارها و بارها كپی كنید از جایی به جای دیگر و از حافظه به كامپیوتر انتقال دهید بدون اینكه كیفیت خود را از دست بدهد.

شكل 12 داخل یك دوربین نیكون cool pin را نشان می دهد، كه سنسور كوچك تصویر بر روی برد نصب شده است و لنز در مقابل آن قرار دارد.

برای ذخیره فایلها از كارت حافظه استفاده می شود امروزه كارتهای xD به بازار آمده اند كه كوچكترین كارتها هستند و انرژی باتری را كمتر هدر می دهند وبرای دوربین های كوچك بسیار مناسب هستند. بیرون كشیدن و جازدن این كارتها كمی ازكارتهای قدیمی مشكلتر است. بنابراین انتقال فایل با كابل USB به مراتب ساده تر است.

نوع مطلب : عکاسی، 
برچسب ها :
هنر ، عشق ، زندگی
ذهن خود را از نتوانستن ها خالی كن ( سامویل جانسون)
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : علی رحمانی
نویسندگان
نظرسنجی
کدام یک را می پسندید؟


آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

اس ام اس

كد تقویم

Best Cod Music

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جستجوگر گوگل

جاوا اسكریپتساعت فلش

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جستجوگر گوگل

جاوا اسكریپت